FinTech – cyfrowa Polska

Świat podąża za nową technologią, która nabiera dużego tempa i nie zapowiada się, aby zwolniła. Na czele wielu zmian, zarówno indywidualnych, lokalnych, jak i społecznych, stoi cyfryzacja, oraz wdrażanie innowacji. FinTech, który budzi zainteresowanie komercyjnych podmiotów jest też bodźcem do zmian na poziomie państwowym. Szczęściem dla wielu obywateli jest eliminacja kolejek na szczeblu urzędowym, ponieważ wielu petentów swoje sprawy załatwia w Internecie. Gdzie jest Polska na cyfrowej mapie świata? Czy podąża za Zachodnim trendem FinTechu?

Polski FinTech na światowym poziomie

Według opinii specjalistów z dziedziny finansów, Polska ma potencjał do tego, aby być mocnym ogniwem w dziedzinie FinTechu na skalę światową. Wartość rodzimego rynku zgodnie z raportem Deloitte jest równa 860 milionów euro, podczas gdy na całym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 2,2 miliarda euro. Statystyki wskazują zatem, że zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i rządzący krajem, nie boją się wdrażania nowoczesnej technologii w dziedzinę finansów, która pomaga w ogólnym rozwoju „organizmu” państwa.

Polska bez kolejek

Skromność jest być może cnotą, ale nie należy bać się twierdzenia, iż polscy inżynierowie, informatycy, finansiści lub prawnicy to przedstawiciele nowoczesnej klasy, którzy nie boją się wdrażania innowacji w sferę zarządzania firmami, także w dziedzinie transakcji płatniczych. Dlatego też tworzone są coraz nowsze i ciekawsze rozwiązania, idealnie wpisujące się w filozofię FinTech – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/fintech-insurtech-doradztwo-prawne.html , które mogą konkurować z największymi pomysłami światowych, biznesowych kreatorów.

Administracja publiczna w Polsce także wychodzi na przeciw nowoczesnym technologiom, chcąc wcielać je w życie obywateli i ich funkcjonowania w placówkach państwowych. Cyfryzacja polskiej gospodarki bez wątpienia przyspiesza, czego dowodem są projekty, takie jak e-Deklaracje, Profile Zaufane, lub wnioski, które mogą być składane za pośrednictwem Internetu (na przykład 500+). Wszystko to jest dużym udogodnieniem, z którego Polacy chcą i lubią korzystać.