Split payment to mechanizm polegający na odprowadzaniu kwoty należnej z tytułu VAT na oddzielny rachunek. Wiąże się z nim wiele korzyści – wyłączenie odpowiedzialności solidarnej, brak stosowania podwyższonej stawki odsetek, możliwość wcześniejszej zapłaty VAT czy potencjalnie szybszego zwrotu podatku. Jednocześnie jednak przedsiębiorca jest ograniczony w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na wydzielonym koncie. Na inne cele niż przewidziane w ustawie może nimi dysponować tylko po uzyskaniu zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Kiedy ma miejsce obowiązkowy split payment?
Warunki zastosowania obowiązkowo mechanizmu podzielonej płatności zostały uregulowane w przepisach. W sposób podzielony obowiązkowo trzeba płacić za towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT w przypadku, gdy wartość transakcji przekracza 15 tysięcy złotych brutto. Jeśli kwota jest niższa, a towary lub usługi zostały wymienione we wspomnianym załączniku, system podzielonej płatności może być stosowany dobrowolnie.
Split payment w praktyce
Mimo że z nazwy może tak wynikać, split payment wcale nie wymaga wykonywania dwóch osobnych przelewów czy wpisywania dwóch numerów rachunków. Dokonując płatności nabywca towaru lub usługi robi jeden przelew, wskazując kwotę brutto i kwotę VAT, a także zaznaczając, że dana transakcja dokonywana jest w ramach podzielonej płatności. Prowadzeniem konta, na którym będą gromadzone pieniądze z tytułu VAT, zajmuje się bank albo SKOK. Obowiązuje zasada jedna faktura – jeden przelew. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę w okresie od jednego dnia do jednego miesiąca więcej niż jednej faktury z zastosowaniem split payment mechanizm podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury równocześnie – (więcej na www.pwc.pl). Wówczas komunikat przelewu obejmie wszystkie faktury wystawione w tym czasie przez tego samego dostawcę. Należy wówczas wskazać w przelewie kwotę odpowiadającą należnościom wskazanym na fakturach VAT i zamiast podawania numeru każdej faktury z osobna, wpisać okres, za jaki dokonywana jest płatność.