Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego jaką osobowość prawną posiada prowadzona przez niego firma, który kupuje produkty lub usługi od zagranicznych podmiotów, musi sprawdzić, czy finalizacja transakcji będzie związana z obowiązkiem odprowadzenia podatku u źródła. Katalog czynności, obejmujących konieczność odprowadzenia podatku nie jest długi, ale trzeba mieć go świadomość, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Podatek u źródła – jakie usługi obejmuje?
Podatek u źródła nie dotyczy wszystkich przeprowadzanych transakcji handlowych. Obowiązek ten znika w przypadku kwot, przekraczających 2 miliony złotych, ale też nie obejmuje wszystkich czynności transakcyjnych, lecz te, które są wymienione w katalogu Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.
Art. 29 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 ustawy o CIT stanowią, że podatkiem u źródła objęte są m.in. przychody z:
- praw autorskich lub praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym także ze sprzedaży tych praw;
- z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej;
- z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze;
- z opłat za usługi żeglugi powietrznej.
Drogie latanie
Ciekawym przypadkiem życia codziennego jest ostatni, wymieniony przykład katalogu usług, objętych podatkiem u źródła – czytaj Pwc. Przedsiębiorcy bowiem bardzo często dokonują zakupu biletów lotniczych, które są wykorzystywane przez zarząd lub pracowników firmy, do odbywania podróży służbowych. Stawka, pobierana za zakup tych usług to ryczałt, wynoszący 10% przychodów. Zgodnie z literą prawa, jaką nakłada Ustawa, w przypadku gdy wynagrodzenie za bilety lotnicze wypłacane jest na rzecz pośredników, agentów (biur podróży), którzy nie są rezydentem polskim wówczas, powstaje obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku.