Podatki pośrednie są w bardzo wielu krajach i nie inaczej jest również w Polsce. Spełniają one bardzo ważną rolę i dotyczą szerokiego grona podatników, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Jakie podatki pośrednie występują w Polsce?
W Polsce najpopularniejszy jest oczywiście podatek od towarów i usług, czyli popularny VAT (Value Added Tax). Podatek ten jak powszechnie wiadomo, może być liczony według różnych stawek (np. 5%, 8% albo 23%). Do podatków pośrednich zalicza się także akcyzowy, który swoim zasięgiem obejmuje wyroby elektryczne, energię elektryczną, samochody osobowe, wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. Warto wyraźnie zaznaczyć, że dla każdego wymieniowego wcześniej produktu obowiązuje nieco inna stawka podatkowa. Kolejnymi podatkami pośrednim jest rolny, który liczony jest od ceny kwintala żyta oraz podatek od gier w którym także stosuje się różne stawi (np. 10%, 15%, 20%).
Najnowsze podatki pośrednie
W Polsce od pierwszego stycznia 2016 roku wszedł w życie nowy podatek węglowodorowy. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek zapłaty tego podatku obowiązuje podatników dopiero od pierwszego stycznia 2020 roku. Najprościej rzecz mówiąc podatek ten obciąża zyski od wydobycia węglowodorów. Mowa tutaj nie tylko o ropie naftowej, ale również o gazie ziemnym i wielu jego pochodnych.
Co warto wiedzieć?
Za podatki pośrednie w Polsce odpowiada oczywiście Ministerstwo Finansów. Warto także wyraźnie zaznaczyć, że nie są płacone bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, a przy nabywaniu odpowiednich towarów lub usług. Pośrednie podatki są bardzo mocno powiązane z przebiegiem poszczególnych zjawisk gospodarczych, a dokładniej mówiąc z ich wrażliwością na wahania gospodarcze (w szczególności na wahania koniunkturalne). Ich olbrzymią zaletą jest to, że zapewniają stosunkowo pewne dochody publiczne i są doskonałymi stabilizatorami gospodarczymi. Największą wadą podatków pośrednich jest duża niesprawiedliwość – wyjaśnia www.pwc.pl. Wynika to przede wszystkim z tego, że najczęściej dotykają one podstawowej konsumpcji.