Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych

Ceny transferowe już od początku upowszechnienia się trendu globalizacji były miejscem silnych nadużyć, pozostawiając co kreatywniejszym przedsiębiorcom pole do nielegalnego wzbogacania się. Problem ten szybko został dostrzeżony, a pierwszym organem podejmującym się regulacji tego zagadnienia została Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Państwa członkowskie OECD wypracowały w 1979 roku raport Ceny transferowe a przedsiębiorstwa wielonarodowe, który 16 lat później został zatwierdzony jako oficjalne wytyczne finansowe.

Na przestrzeni lat dokument ten ulegał modyfikacjom i rozszerzeniom, jednak ciągle stanowi istotne źródło rozstrzygania sporów między administracjami podatkowymi a przedsiębiorstwami wielonarodowymi. Obecne zapisy uprawomocniły się w lipcu 2010 roku i w ramach tychże wytycznych możemy wyodrębnić kilka istotnych działów.

Pierwszy z nich dotyczy zasady pełnej konkurencji, zwanej również zasadą ceny rynkowej (the arm’s length principle). Stanowi on, że przedsiębiorstwa – niezależnie od powiązań, struktury i innych czynników – powinny zawierać transakcje na warunkach zbliżonych do cen rynkowych, bez zawyżania czy zaniżania cen.

Następny dział zatytułowano „metody wyceny transferu”, a w nim opisano tradycyjne sposoby transakcyjne wraz z omówieniem ich silnych oraz słabych stron. Jest to swoisty „przewodnik” dla przedsiębiorców i organów administracji podatkowej, by w sposób rzetelny i sprawiedliwy ocenić słuszność transakcji.

Trzecim rozdziałem jest analiza porównywalności i dotyczy ona zwracania uwagi na różnice pomiędzy ceną kontrolowaną a ceną faktycznej transakcji. Nie jest to dział obowiązkowy, jednak zaleca się jego wdrożenie jako element zapobiegawczy i składowa dobrej praktyki firmy.

Kolejny fragment wytycznych dotyczy rozwiązywania sporów, które mogą zaistnieć na linii organ administracji podatkowej – podatnik oraz w samym przedsiębiorstwie wielonarodowym. Szczególnie istotny jest ten dział ze względu na opisanie zjawiska podwójnego opodatkowania oraz metod ich unikania.

Dalsze rozdziały dotyczą zasad szczególnych w zakresie dóbr niematerialnych oraz usług świadczonych wewnątrz grupy przedsiębiorstw, a także cen transferowych w przypadku przedsiębiorstw w restrukturyzacji. Przedostatni rozdział oznaczony skrótem CCA tyczy się porozumienia o repartycji kosztów, który ma zastosowanie szczególnie pomiędzy przedsiębiorstwami niepowiązanymi. Ogół wytycznych OECD jest bardzo szczegółowym, kompleksowym źródłem, w którym każdy przedsiębiorca powinien znaleźć odpowiedzi na pytania powiązane z cenami transferowymi. Więcej o cenach transferowych można przeczytać na stronie – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe.html