Coraz częściej pojawiają się opinie, że księgowi wchodzą w kompetencje doradców podatkowych, a co za tym idzie świadczą też usługi doradztwa bez wymaganych ustawowo uprawnień. Czy potrzebna jest zatem pilna zmiana obowiązującego prawa? Czy może niezbędne jest po prostu bardziej precyzyjne określenie zakresu usług obejmujących doradztwo podatkowe. Sprawdźmy jak to wygląda w praktyce?
Zakres doradztwa podatkowego w ustawie
Stosownie do treści aktualnie obowiązującej ustawy, czynności doradztwa podatkowego obejmują takie kwestie jak:
- udzielanie podatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu aktualnych obowiązków podatkowych,
- prowadzenie, w imieniu podatników, ksiąg rachunkowych, podatkowych i pozostałych ewidencji do celów podatkowych,
- sporządzanie wszelkich zeznań i deklaracji podatkowych,
- reprezentowanie podatników w postępowaniach przed organami administracji publicznej,
- wykonywanie audytu funkcji podatkowej w przedsiębiorstwie.
Za doradztwo podatkowe (http://pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe.html) można zatem uznać udzielanie wszelkich porad z zakresu optymalizacji podatkowej. Nie określa się natomiast, czy jest to czynność zastrzeżona jedynie dla doradców podatkowych czy też mogą ją wykonywać osoby będące doradcami księgowymi.
Aktualnie brak także wyjaśnienia, czy chodzi na przykład o porady udzielane ustnie, pisemnie, czy też w postaci bardziej sformalizowanej. Z bieżących przepisów nie wynika czy tego typu ograniczenie dotyczy odrębnej usługi doradztwa, czy też takiej, która mieści się w granicach niezbędnych do prawidłowego prowadzenia podatkowych ksiąg danego przedsiębiorstwa.
Doradztwo podatkowe a doradztwo księgowe – gdzie leży granica?
Czy można jasno postawić wyraźną granicę, gdzie kończy się doradztwo księgowe, a zaczyna podatkowe? Bez wątpienia to bardzo trudne zadanie i nie łatwo jednoznacznie postawić granicę. Tymczasowe rozwiązanie to opracowanie katalogu czynności, które są zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych. Nie posiada on co prawda żadnej mocy prawnej, ale stanowi zbiór dobrych praktyk, za którymi warto podążać. Oczywiście, taki katalog nie powinien powstawać bez konsultacji ze środowiskami biur rachunkowych, gdyż wówczas byłby zbyt jednostronny. Warto na to zwrócić szczególną uwagę.