Czym cechuje się raportowanie XBRL?

 XBRL jest specjalną technologią znakowania identyfikacji. Ma na celu umożliwienie identyfikacji i opisu sprawozdania finansowego w konkretnej jednostce. Znaczniki tego typu umieścić należy w dokumentacji XHTML. Okazuje się, że format ten musi być możliwy do odczytania w każdej przeglądarce internetowej.

Jakie zalety ma XBRL? O jakich wymogach należy pamiętać? Raportowanie XBRL Jednolity format raportowania ma za zadanie usprawnić cały proces i ułatwić jego analizę oraz dostęp do dokumentów. Dzięki temu dochodzi do zapewnienia porównywalności rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych w jednostkach. Co ciekawe, za pomocą języka XBRL, analitycy szybko analizują określone informacje, jakie są zawarte w sprawozdaniu finansowym. To z kolei sprawia, że z powodzeniem porównują je z danymi z innych firm, jak też śledzą wskaźniki branżowe i trendy oraz aktualizują modele finansowe w instytucji.  

Format XBRL – wymogi

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jakie sporządzono w formacie raportowania ESEF, muszą zaprezentować podstawowe informacje, jakimi są:

  • sprawozdanie z uzyskanych dochodów,
  • sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym,
  • sprawozdanie z sytuacji finansowej,
  • sprawozdanie z przepływów finansowych, jakie zawarte są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. 

Warto zauważyć, że od początku 2022 roku raportowanie obejmować będzie także noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Znakowanie dodatkowych informacji natomiast będzie wykonywane w blokowym formacie. 

Jakie działania podjąć?

Wdrożenie XBRL wymaga podjęcia kilku kroków, które usprawnią cały proces. Na początku należy wyznaczyć osobę lub zespół, jaki zajmie się tym zagadnieniem. Konieczne jest także poznanie dokładnych wymogów i śledzenie nowych danych ogłaszanych przez Komisję nadzoru Finansowego. Firma pamiętać powinna o zapoznaniu się z wszelkimi kwestiami, które dotyczą raportowania XBRL. Niezbędne jest też zdecydowanie o tym, czy kierownictwo samodzielnie będzie sporządzać dokumentację, czy też zleci ją usługodawcy np. dla www.store.pwc.pl. Pomocne jest przeprowadzenie próbnego znakowania dokumentacji, co przybliży cały proces.